Podobné příspěvky
Rozšiřitelnost datového modelu u technologie DDS®
V příspěvku Formáty dat pro přenos mezi aplikacemi jsme si řekli, jak je důležité přemýšlet o možnosti vývoje schématu datového modelu. Mluvili jsme o Protocol Bufferech, Apache Thriftu, Apache Avro a DDS-Xtypes. A o tom jak DDS-XTypes podporují vývoj schématu se podíváme blíže v tomto videu🎞️👇. Představte si stav, kdy integrace systémů mezi sebou a…
Jak zapisovat a číst data v DDS aplikaci
V příspěvku Co tvoří DDS aplikaci a doporučení pro implementaci jsme si řekli, co tvoří DDS aplikaci. Že se jedná o entity DomainParticipant, Topic, Publisher, Subscriber, DataWriter DataReader. V tomto videu se podíváme na to, jakým způsobem je možné zapisovat a číst data . Aplikace zapisuje data pomocí DataWriterů a čte data pomocí DataReaderů. Každý…
Data Distribution Service (DDS) vs Apache Kafka
V čem jsou tyto technologie podobné, v čem se liší a jak je nejlépe ve svém IoT nejlépe použít. To se dozvíte v tomto videu DDS: plně decentralizovaná komunikační platforma (technologie) pro sdílení dat v reálném čase mezi různými zařízeními a aplikacemi s možnosti ovlivňovat parametry přenosu pomocí QoS Kafka: distribuovaná streamovací platforma pro zpracování…
Formáty dat pro přenos mezi aplikacemi
V rámci distribuovaných systémů potřebujete sdílet data. Jaký formát dat ale zvolíte, abyste mohli komunikovat mezi aplikacemi nezávisle na programovacím jazyku a operačním systému. Na formáty serializace dat pro přenos strukturovaných dat mezi aplikacemi se podíváme v tomto videu . Nejznámější formáty jsou XML JSON (JavaScript Object Notation) Ty jsou jsou používaný u webových API…
Data-centric revoluce
Před časem jsem mluvil od architektuře zaměřené na data (Data-centric architecture), kde jsou data základním prvkem a tato data jsou využívána aplikacemi. Funkčnosti aplikací jsou tak založeny na jednotném, co nejjednoduším a rozšiřitelném datovém modelu. Přínosem pak je že, data jsou k dispozici všem aplikacím a je snadná jejich integrace. Správná data jsou tak k dispozici…
Co je událostmi řízená architektura – Event Driven Architecture (EDA)?
Událostmi řízená architektura, je architektonický styl, vytváření systémů, ale i aplikací, kde jsou základem události (indikující změny stavu), které již nastaly a jsou tedy neměnné. Komponenty systému spolu komunikují výhradně pomocí událostí (eventů). Nepoužívají tedy příkazy nebo dotazy. Mezi základní komponenty systému řízeného událostmi patří Poskytovatelé eventů (např. monitorovací aplikace, senzory, middleware, aplikace) Příjemci eventů…