Data-centric revoluce
Před časem jsem mluvil od architektuře zaměřené na data (Data-centric architecture), kde jsou data základním prvkem a tato data jsou využívána aplikacemi.
Funkčnosti aplikací jsou tak založeny na jednotném, co nejjednoduším a rozšiřitelném datovém modelu.
Přínosem pak je že, data jsou k dispozici všem aplikacím a je snadná jejich integrace.
Správná data jsou tak k dispozici těm co je potřebují rychle. To je důležité pro všechny organizace.
Jak se k tomu postavilo Ministerstvo obrany Spojených států amerických se podívám v tomto videu .
Technologie jdou velmi rychle dopředu. Trendem jsou umělá inteligence, sítě 5G, senzory. Vzniká tak obrovské množství dat, které je nutné přetavit na informace a sdílet.
Kdo to dovede nejlépe, tak ten má převahu.
Ministerstvo obrany Spojených států amerických tak vytvořilo v září roku 2020 dokument, který obsahuje jejich Datovou strategii.
V dokumentu je obsaženo, jakým způsobem chtějí dosáhnout toho, aby se stali Data-centric. A na jejich sedmi cílech je dobře vysvětlen pojem data-centric.
Zviditelnit data
- kdo data potřebuje si je může vyhledat, zjistit jakého jsou typu a přistoupit k nim.
Zpřístupnit data
- doručení dat těm, kteří je potřebují a když je potřebují pomocí definovaných rozhraní.
Zajistit srozumitelnost dat
- pomocí společného datového modelu se známým významem, informace o datech jsou uloženy v katalogu s dalšími informacemi, jako je verze, kdo je za dat odpovědný, zabezpečení dat, omezení, atp. Sem také patří nástroje pro monitorování dat v systému.
Možnost propojovat data
- Možnost z dat získávat informace propojováním dat, analýzou dat.
Zajistit slučitelnost dat
- Určit standardní protokoly a datové formáty pro to, aby bylo možné si data vůbec mezi systémy sdílet.
Zajištěna důvěryhodnost dat
- Zajistit, aby data byla kvalitní a bylo se na ně možné při rozhodování spolehnout.
Zajistěte bezpečnost dat
- zabezpečení uložených dat, při sdílených dat, a při používání dat aplikacemi. Možnost umožnit přístup dat jen autorizovaným a oprávněným osobám, auditování přístupu, zamezení ztrátě dat.
To tedy bylo sedm cílů v datové strategii Ministerstva Obrany spojených států. Mě se líbil další pohled na to jak zajistit, aby byl systém zaměřen na data, tedy data-centric.
Technologie, jako je DDS umožňují vytvořit data-centric systém, ale stejně je nejdříve nutné začít z nadhledu a vytvořit si strategii jak budete přistupovat k datům v organizaci, pak vytvořit architekturu systému a pak teprve volit ty správné technologie.
Jaké zdroje dat máte ve vaší organizaci vy? Máte izolované zdroje nebo integrované zdroje dat?
PS: Mimochodem připravuji trénink, kde ukazuji nadhled, souvislosti a kontext ve kterém uvažovat o technologii DDS. Jestli by vás takový trénink zajímal, tak se podívejte na stránku www.pavelpohanka.cz/technologie, kde se po zadání emailu budete moci o tréninku dozvědět více.